BC SHOP | Хранителни добавки, препоръчани от най-големите специалисти в България
Търси
WRPF BULGARIA OPEN 2022 заби за втори път! (Репортаж, Снимки и Протоколи)
Любомир Христов
Новини и Интервюта 26.05.2022

Второто издание на турнира BULGARIA OPEN по безекипировъчен силов трибой на федерацията WRPF (World Raw Powerlifting Federation) се проведе в зала X Sport (Зимен Дворец на Спорта) в София. Аз специално нямах очаквания тъй като федерацията е млада у нас и всяко ново начало е трудно. Но това издание на турнира изненада приятно с добра организация и много хъс от страна на екипа, който се зае да го организира и проведе. Състезанието се състоя с подкрепата на Powerlifting Motivation, BodyConstructor, X Sport, XL Protein Bars и Smells Like PR. Специален гост на събитието беше една от живите легенди на спорта - Захир Кудаяров, който се включи демонстрационно и в движенията Вдигане от лег и Стриктно бицепсово сгъване. За тези, които искат да прочетат повече за него тук:

ПРОТОКОЛ С КЛАСИРАНЕТО ТУК

ЦЯЛАТА ГАЛЕРИЯ СЪС СНИМКИ ТУК

Захир Кудаяров, WRPF, Bulgaria Open, BodyConstructor, Powerlifting

Участие взеха над 80 състезателя в традиционните за пауърлифтинга - Клек, Лег и Тяга, както и в една изцяло нова дисциплина - Strict Bicep Curl, или иначе казано: "Стриктно бицепсово сгъване". Имаше някои жестоки опити и сериозни постижения. Правилата на вдигане бяха с минимални разлики от тези на IPF (International Powerlifting Federation), а за стриктното изпълнение на движенията съдиите бяха някои от нашите най-изявени състезатели и легенди в спорта като - Стоян Андреев, Георги Манавски, Венцислав Димитров, Борис Цветков, самият гост Захир Кудаяров и други.

Разбира се, състезанието започна с най-леките категории при мъжете и всички категории при жените. Тук основно бих отличил бруталното вдигане на Виктория Илиева, която беше без абсолютно никаква конкуренция и вдигна може би най-големите гири в България, които е вдигала някога жена (може да ме поправите ако греша с видео материал или снимки от стари състезания). Тя събра 582.5кг в трибоя със своите 217.5 кг клек, 140 кг лежанка и 225 тяга. С тези постижения Вики събра и 544.89 точки по Уилкс, с което изпревари и... най-силните мъже на състезанието, но за тях след малко.

Виктория Илиева WRPF BodyConstructor

Вики с 200кг мъртва тяга без никакъв проблем в първия опит

Деница Чакалова WRPF Bulgaria Open BodyConstructor

Деница Чакалова с клек на 127.5кг при лично тегло от 62.20 кг

Дойде време и за от един от най-интересните моменти на събитието - "Стриктно бицепсово сгъване". Както споменах, то се провежда за първи път по международните правила у нас и в него участие взеха 18 състезателя. Категориите бяха разделени на 3 - до 82.5кг, до 100кг и над 100кг.

При най-леките първи се класира Теодор Карагьозов, който сгъна стриктно 70кг при лично тегло от едва 79.4кг. При средната категория имаше борба за златото до последния опит между Борислав Адов и Детелин Йончев. Детелин опит 85кг в последния си опит, но не успя и така остави възможността на Борислав Адов (един от нашите успешни състезатели по силов трибой и вдигане от лег) да го задмине с 4кг. Боро го направи и успя да сгъне 85кг. Дори за шоуто опита и 90кг след последния опит на тежката категория, но за малко не успя.
При най-тежките най-голямата щанга сгънаха Павел Кръстев и специалният гост - Захир Кудаяров, които направиха 83кг (Захир направи за шоуто и успешен на 90кг), но Павел стана първи поради по-ниското си лично тегло. Трети остана пернишкият колос Николай Тодоров "Никсъна" (бивш състезател по вдигане от лег). Стана истинско шоу и определено дисциплината се оказа доста по-интересна спрямо очакванията, които имах.

Николай Тодоров Никсъна сгъна 80кг

Николай Тодоров "Никсъна" сгъна 80кг на състезанието по "Стриктно бицепсово сгъване"

Гостът Захир Кудаяров сгъна и 90кг в последния си опит

Гостът Захир Кудаяров сгъна 83кг в последния си опит за класирането

При мъжете в трибоя в категория до 75кг имаше битка за медалите между Иван Иванов и Георги Колев, който събраха 607.5кг и 592.5кг (съответно) и се класираха първи и втори. При най-многочислената категория - до 82.5 участие взеха 11 човека, като тук златото си оспорваха Борис Налбантов и Иван Табаков. Борис в крайна сметка стана златен медалист в трибой със солидни вдигания на клека и тягата (227.5кг клек, 145кг лег и 280кг тяга) и общ трибой от 652.5кг. Втори се нареди Иван Табаков с трибой от 635кг, а бронза взе Мехмед Моллов, който направи и най-силната лежанка в категорията - 165кг (577.5кг в трибоя).

Мехмед Моллов WRPF BodyConstructor

Мехмед Моллов със 165кг от лег при лично тегло от 80.8кг

В категория до 90кг впечатление направи с вдигането си Велизар Симов, който притежава изключително добра техника в трите движения и доста натрупан опит по състезания. Неговите внушителни 285кг клек, 197.5кг лег и 345кг тяга, при лично тегло от 89кг, му дадоха по безапелационен начин първото място с общ трибой от 827.5кг. Втори със среброто остана Светлозар Марков с трибой от 740кг (260-200-280), а третото място зае Георги Кючуков с трибой от 690кг (255-150-285).

Категория до 100кг имаше един властелин и той беше Мавриций Нисторов, който направи едни от най-бруталните и тежки битки в състезанието. Опитите му на 320 и 330кг тяга бяха като на "живот и смърт", но той показа брутален хъс и така успя да събере общ трибой от 780кг (280-170-330) и стана първи с голям аванс пред останалите. Втори се нареди Иван Младенов, а Трети остана Антони Аслам.

Внушителната тяга на 345кг от Велизар Симов

Мавриций Нисторов на 330кг тяга

Дойде ред и на най-оспорваната категория - до 110кг. В нея имаше битка за медалите до последно като първите 4 състезателя наместиха трибоя си в 42.5кг. Над всички обаче остана Клод Владимиров, който направи много солидни 9 успешни опита в трите движения и събра тотал от 835кг (297.5-192.5-345). Втори се нареди Владислав Драганов, който също вдига много успешно и събра трибой от 810кг (275-185-350). С бронза остана друг много добре подготвен състезател - Николай Марков с 800кг (285-205-310).

До 125кг един състезател направи фурор и това очаквано бе Любослав Буликин. Той направи 8 успешни опита и закова трибой от колосалните 915кг (315-237.5-362.5). Втори остана Кирил Хаджирадков със 762.5кг, а трети Леон Василев със 735кг трибой.

Клод Владимиров с 297.5кг

Любослав Буликин с 362.кг на тягата

Любослав Буликин с 362.5кг на тягата

При най-тежките (категории до 140кг и над 140кг) можем да поздрави състезателите Васил Иванов и Евгени Брейчев, които взеха златните медали, както и Ангел Вангелов, който въпреки възрастта си от 52 години доказа, че клишето "възрастта не е порок", важи в пълна сила и при състезанията по силов трибой.

В крайното класиране по УИЛКС (формула, определяща абсолютния шампион измежду всички категории), класирането при мъжете изглеждаше по следния начин: