Топ 6 най-често допускани грешки при изпълнение на раменна преса





Внимание, тук има изложени само най-главните насоки, които касаят най-често срещаните грешки при изпълнение на раменна преса. Статията е само с информативен характер и не може да замести тренировъчна сесия с квалифициран и компетентен треньор. Целта на статията е читателят да обърне внимание на движението и неговите главни особености. Винаги при възможност обаче се обръщайте към професионалист, който на място да може да анализира самото движение и особености на тялото на трениращия, за да може техниката да е 100% изрядна.
Грешка 1:
Чифт гърди напред
В предходни статии съм споменавал, че за да може при дадено движение трансферът на сила да е оптимален, нужно е съседните мускули, неучастващи динамично в самото упражнение, да са стегнати и да създадат нужната изгодна позиция, при която динамистите в движението да успеят да си свършат работата. Най-важното звено, което трябва да е стегнато по време на самото повдигане на тежестта нагоре, е горната част на гърба. Лопатките трябва да са прибрани надолу и назад към гръбначния стълб, горната част на трапецовидния мускул да е отпусната, гръбнакът да е изправен и ръцете да са плътно прибрани към тялото. В случая за ориентир може да ни послужат гърдите: при един добре стегнат гръб, гърдите изпъкват напред и леко нагоре. От тази позиция вече имаме една удобна стегната "платформа", благодарение на която можем да концентрираме всичката сила в раменните мускули, трицепсите и горната част на гръдната мускулатура. Не само това, но по този начин мускулатурата на гърба и на ротаторния маншон спомагат за задържането на главата на раменната кост в самата ямка на раменната става по време на цялото движение, предпазвайки по този начин раменната става от контузии и дислокации.
Поглед отпред и отзад при раменната преса. Отпред погледнато, гърдите гледат напред и леко нагоре. Отзад погледнато виждаме добре изпъната горна част на гръбнака със стегната гръбна мускулатура в горния дял.
Грешка 2:
В права линия
Това може би е най-често срещаната грешка по залите, когато става дума за това упражнение. Трениращият започва да повдига тежестта нагоре, но вместо да заключи тежестта с изправени ръце точно над главата, започва да повдига тежестта напред, пред самото тяло. Това се счита за грешка поради две причини:
- Изолира раменната мускулатура и не дава възможност на средната и задната глава на раменните мускули, част от трапецовидния мускул, както и мускулите на ротаторния маншон, да участват в движението.
- Създава такава позиция на тежестта и на раменните стави, че последните са принудени да се изнесат много по-напред в самата ямка и когато няма мускули отзад, които да задържат ставата на мястото ѝ, започва износване на хрущяла и предпоставки за хранични болки и контузии.
- Много често с всяко следващо повторение трениращият в тази позиция се принуждава да огъва гръбнака назад, назад и само назад, докато накрая създава една хиперлордоза в долната част на гръбначния стълб. Вместо същият да е здраво стегнат и да спомага за установяването на нужния баланс за самото движение, той е принуден да поеме една изключително ненужна тежест, която пада върху междупрешлените дискове.
Вместо тежестта да бъде "изстрелвана" напред, по-правилно е тя да бъде "изстрелвана" право нагоре директно над главата.
Тежестта се движи по права вертикала само нагоре.
Грешка 3:
"Тежи ли лостът на мястото си?"
Това е една грешка, която аз самият дълго време пренебрегвах от небрежност и в последствие тя даде своите негативни отражения. От немалко значение е къде е разположен лостът по самата длан, когато го извадим от стойката. Повечето от трениращите сме свикнали инстинктивно всеки един цилиндричен предмет (в това число и лоста) да го разполагаме така, че тежестта му да пада точно на първите или вторите фаланги на пръстите. При раменната преса обаче подобна позиция изнася китките прекалено назад. В резултат, под въздействието на тежестта се получават болки в китките. Друг негатив е и загубата на сила, когато напрежението започне да се пренася от раменете и трицепсите към тежестта по време на самото вдигане.
Колкото по към фалангите е разположен лостът, толкова повече ще натежава на китките и ще ги принуждава да се отпуснат назад.
Грешка 4:
Колко широко?
Друга често срещана грешка по залите е лостът да се обхваща с прекалено широк хват. Немалка част от трениращите го хващат толкова широко, все едно ще клякат с него. Оптималната широчина е 2-3 см по-широко от широчината на раменете. За ориентир могат да ни послужат предмишниците, които трябва да са перпендикулярни на пода. Когато заемем тази позиция, нужно е 2-3 см общо да разширим хвата и вече сме в идеалната позиция.
Предмишниците са почти перпендикулярни на пода. Прекалено тесен хват също не се препоръчва, тъй като също като по-широкия може да натовари лактите и китките излишно.
Грешка 5:
Колко широко? #2
Обърнахме внимание на широчината на хвата, време е да обърнем внимание и на широчината на разкрача. Не бива да забравяме, че раменната преса от стоеж е упражнение, което изисква немалка доза баланс. Все пак повдигаме тежест на около метър и половина от земята на височина над 2 метра. Това изисква доста добър баланс, тъй като ОЦТ се отдалечава все повече от опорната повърхност. За да може да сме стабилни по време на самото движение, нужно е да изберем оптималната широчина на долните крайници. Прекалено тесен разкрач не може да създаде нужния баланс. Прекалено широкият ще го направи, но ще ни затрудни много по отношение стягане и поддържане на долните крайници и таза стегнати. Най-оптималният разкрач е различен за всеки спрямо пропорциите му, но винаги се доближава до този, който ползваме при клек. Експериментирайте с празен лост, за да установите колко точно широк трябва да е той.
Грешка 6:
Не бъди герой
Макар и базово, упражнението само по себе си не дава възможност да се използват големи килограми в сравнение с други базови упражнения. Много често съм виждал трениращи, които слагат на лоста такава тежест, която е по-скоро характерна за изтласкване от лег, отколкото за раменна преса. Естествено резултатът видимо рефлектира върху техниката или принуждава трениращия да започне да използва и долните крайници, създавайки едно коренно различно упражнение, с коренно друга цел: пуш преса. Ориентировъчно, тежестта при раменната преса би следвало да е между 55 и 65 процента от максималните възможности на изтласкването от лег.
Вдясно: пуш преса, вляво: раменна преса. Включването на лек приклек в упражнението и изстрелването на тежестта нагоре с помощта на долните крайници дава възможност да се изтласкат над главата доста по-големи тежести. При двете движения има и леко разминаване в хвата и позицията на китките.
Антон Лазаров е един от най-новите треньори в треньорската платформа на BodyConstructor. Тренирал е различни спортове, за да финишира в любимата му дисциплина - фитнес. Специализирал се е във функционалния фитнес и кондиционната подготовка за различни спортове.
Антон разглежда човешкото тяло като една цялостна машина, в която всяка става, всеки един мускул са взаимно свързани. Затова и неговата цел е неговите клиенти да изградят симетрични и функционални тела, с помощта на които да се справят с всяка физическа задача.
Вашите запитвания към Антон Лазаров можете да отправяте на a.lazarov@bodyconstructor.com
Тагове: Антон Лазаров, раменна преса, тренировки, упражнения
|
Добави в Svejo |
Топ 6 най-често допускани грешки при изпълнение на раменна преса

Прочети още ...
![]() Бързо отслабване? Не, благодаря! (Част 1)09.10.2019 г. / автор: Диляна КисьоваКогато начинаещ клиент реши да пристъпи през вратата на залата, обикновено в съзнанието му възникват точно определени мисли. Той/тя вече е наясно какви са приоритетите и целите, които си възлага. ... |
![]() "Щастлива бременност - щастливо бебе" - Тренировка за горна част - Част 221.08.2017 г. / автор: Марина ДековаС днешната статия ще финализирам тренировките и упражненията, които практикувам през своята бременност след периода на първите 16 седмици. Интересна информация, на която попаднах, е, че чуждестранните фитнес модели не спират ... |
![]() Трябва ли да правим кардио, за да постигнем нисък процент телесни мазнини?10.08.2016 г. / автор: Лора ГоровскаТрябва ли да правим кардио, за да постигнем нисък процент телесни мазнини? Вероятно сте чували твърденията на фитнес гурутата, че „плочките са направени в кухнята“. Това е едно от най-абсурдните клишета. ... |
![]() Как да се стегнем, без риск от натрупване на излишна маса ?11.03.2012 г. / автор: Дилян и Владимир БорисовиПодходящи упражнения, които ще ви помогнат да стегнете мускулатурата на бедрата си без риск от натрупване на излишна мускулна маса в ханша са изолираните такива – бедрено сгъване/разгъване и отвеждане/привеждане ... |